Головна
 
Згурівський районний сектор ГУ ДСНС України у Київській областіП`ятниця, 29.03.2024, 17:34



Вітаю Вас Гість | RSS
Головна
Меню сайту

Статистика

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0

$IMAGE1-left$ Під час облоги Сіракуз в 212 році до нашої ери Архімед побудував "запальне скло", що знищило ворожі кораблі, що стоять на якорі. Ця легенда неодноразово спростовували. Однак студенти і професори Массачусетського технологічного інституту, анітрохи не зніяковівши минулими невдачами, спалили-таки "римський флот".

Досвід з відтворення "променів смерті" Архімеда, проведений 4 жовтня в Массачусетському технологічному (MIT), не можна назвати унікальним, але, безсумнівно, він заслуговує опису. Як перший вдалий.$IMAGE2-right$

Історичні джерела не дають бездоганного опису того , що все ж таки зробив Архімед , а на деяких старовинних гравюрах можна навіть зустріти щось нагадує величезне параболічне дзеркало (навряд чи існувала в часи Архімеда ) .

Більшість вчених схиляється до версії , що , якщо сей епізод і мав місце в реальності , то Архімед застосував безліч невеликих дзеркал , сонячні зайчики від яких захисники приреченого міста синхронно направляли в одну точку.

Коли викладачі MIT разом зі студентами з 2.009 - Product Engineering Processes задумали відтворити спалення римського флоту , вони вирішили піти саме цим шляхом.

Пару слів про " 2.009 " - це інженерний курс , що поєднує лекції з постійними практичними роботами з побудови всякої всячини : лабораторних установок і прототипів різноманітних машин , для перевірки у справі - що і як працює і , очевидно , підвищення навичок студентів. Історичні реконструкції 2.009 також проводить не вперше.

Треба сказати , що такий досвід ставили і в інших місцях. Але дійсно успішних - ще не було.

До того ж, багато інженери , мало не на пальцях , доводили - спалити флот Архімед не міг , приводячи розрахунки дзеркал з полірованої бронзи (такі щити , можливо , могли послужити основою для нової зброї ) , розрахунки збіжності пучків та інші теоретичні обгрунтування .

У MIT вирішили просто діяти. Для початку на галявині поставили плоске дзеркало , площею 0,1 квадратного метра , а на відстані 30 метрів - мішень. Можна прийняти умовно , що це було " в межах польоту стріли " , як вказують диспозицію ворожих кораблів джерела .

Це дзеркало дало сонячний зайчик площею 0,3-0,4 квадрата (оскільки Сонце не є точковим джерелом світла).

Оцінивши приблизно світловий потік , експериментатори закупили 129 квадратних дзеркальних плиток із стороною приблизно 30 сантиметрів , які повинні були знищити " римське судно" - дерев'яну модель трохи більше 3 метрів дліной.обоснованія .

$IMAGE3-left$ 

Макет цей був виконаний з дощок червоного дуба , товщиною 2,54 сантиметра . У MIT відзначають , що червоний дуб був використаний в одному з невдалих дослідів їх попередників , але , за деякими даними , римські кораблі цілком могли бути зроблені (борта , в усякому разі) з кедра або кипариса , які спалахують легше , ніж дуб .

Так що американці свідомо ускладнили собі завдання , щоб переконатися напевно - " лазер" Архімеда міг бути реальним.

" Судно" , до речі , покрили восковим складом , який, імовірно , був подібний покриттю римських бойових кораблів. Пізніше експериментатори переконалися , що це покриття не вплинуло на займистість дерева - ні в кращу , ні в гіршу сторону.

Перша спроба спалити мета була зроблена 30 вересня 2005 року, і вона благополучно провалилася.

Почати з того , що студенти , аспіранти і професори MIT показали неважливу злагодженість у напрямку своїх дзеркал. Зайчики бігали по судну і ніяк не хотіли з'єднуватися в одну пляму . Грецькі солдати , очевидно , були більш дисципліновані .

Але ще й погода не сприяла досвіду - легка хмарність знизила потік доступною " потужності" . Тоді " установку" розібрали і перенесли з галявини на дах одного з гаражів MIT .

Ні, не " ближче" до Сонця. Просто там її можна було довго не чіпати , чекаючи сонячного дня. Такий настав 4 жовтня.

На цей раз тактику змінили. Дзеркала направляли порівняно невелике число людей. Але вони придумали ось що . По-перше , в центрі дуги з дзеркал ( поставлених на лавки ) розмістили одне дзеркало , що давало сонячний зайчик у формі X. Це був " приціл " . По-друге , всі дзеркала завісили матерією . Студенти відкривали їх по черзі і вручну націлювали в потрібну точку . Після чого - знову закривали. Робити це потрібно було дуже швидко. Адже через переміщення Сонця по небосхилу відображені плями йшли в сторону на 1,5 метра кожні 10 хвилин. Власне , за 10 хвилин з націлюванням впоралися , зняли всі " фіранки " , і майже відразу з освітленого плями пішов димок , але тут знову на Сонці набігло хмара . Димок все ще йшов , але це не те , що очікували від досвіду його організатори. Через 20 хвилин небо очистилося , через відхід Сонця в сторону " корабель" довелося перемістити (по довжині він помітно поступався реальним трієрів ) , а промені перенаправилися.

І ось тут-то ефект виявився драматичним . Обвуглювання , дим , потім спалах і відкрите полум'я ! З моменту появи Сонця до викиду полум'я пройшло менше 10 хвилин.

Судячи з займання летючих сполук , що випарувалися з дерева (вуглець запалав ще раніше) , в світловому плямі була досягнута температура , щонайменше , 593 градуси Цельсія. При цьому три дзеркала з усього набору не були націлені правильно і в знищенні макета не брали участь.

Через хвилину пожежі " Архімед " з MIT залили " триєру " водою і виявили в дошках наскрізний прогар .

Скептики , звичайно , можуть сказати : та хіба римські судна були нерухомі , хіба у Архімеда могли бути такі хороші дзеркала , хіба не простіше було б підпалювати вітрила , та й взагалі - чи могли римські судна перебувати в гавані Сіракуз у вдалому положенні по відношенню до Сонця і місту, і , нарешті , хіба інтенсивність світла не зменшується як квадрат від збільшення відстані , але ж до судів могло бути куди більше 30 метрів?

На всі ці питання в MIT є відповіді.

Там вважають , що порівняно важкі суду на якорі зберігають достатню нерухомість (хай і не абсолютну) , щоб зброя Архімеда спрацювало.

Так , Архімед , швидше за все , застосовував поліровану бронзу , але за розрахунками MIT , це вимагає всього лише полуторного збільшення числа дзеркал , проти дзеркал сучасних , застосованих студентами.

Так , вітрила підпалити було б простіше , але , коли судна стоять на якорі - вітрила згорнуті.

Далі . Вивчаючи карти , в MIT дійшли висновку , що взаємне розташування обложників судів , міста і Сонця було цілком вдалим для застосування " променевого " ​​зброї.

І, головне , інтенсивність світлового потоку від Сонця , відбитого від плоского дзеркала , з відстанню не змінюється (майже) . Фактично , тут тільки дисперсія грає роль , а її можна було мінімізувати , зробивши дзеркала хоча б трохи увігнутими (американські " греки " , нагадаємо , користувалися абсолютно плоскими ) .

А " квадрат відстані " - так це - відстані від джерела , тобто - Сонця. Чи треба говорити , що це відстань ( 150 мільйонів кілометрів) збільшується для променя лише на 30 метрів, тобто - ніяк.

Загалом , як бачимо , експериментатори MIT добре подумали над своїм досвідом. Вони підкреслюють , що зовсім не стверджують, ніби описане в древніх джерелах спалення кораблів неодмінно мало місце, але стверджують - дивовижне дію могло бути реальним.

З точки зору фізики.

Що до перешкод , у вигляді хмарності або неузгоджених дій паліїв , то ж і в Сіракузах римляни стояли на якорі не одну годину , і навіть далеко не один день.

У великого вченого і винахідника був час для експериментів.

Форма входу

Пошук

Календар
«  Березень 2024  »
ПнВтСрЧтПтСбНд
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

Архів записів

Друзі сайту


Copyright MyCorp © 2024
Конструктор сайтів - uCoz